Zbiórka odpadów wielkogabarytowych jest prowadzona dwa razy do roku: na wiosnę i na jesień, by umożliwić właścicielom nieruchomości pozbycia się odpadów, których gabaryty nie pozwalaj na włożenie ich do pojemników lub są to odpady niebezpieczne i nie można ich wrzucić do pojemnika na odpady komunalne.
- Jakie odpady można wystawiać w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych?
- W jaki sposób należy je przygotować?
- Jaką ilość odpadów wielkogabarytowych można przekazać?
- Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie poniżej.
W związku z tym, każdy właściciel nieruchomości, który chce się pozbyć takich odpadów powinien wystawić je przed nieruchomość, tak aby operator mógł te odpady zabrać. Koniecznym jest, by dojazd do tych miejsc był swobodny, aby pracownicy firm mogli podjechać samochodem ciężarowym bezpośrednio do miejsca, gdzie złożone są odpady.
Odpady wielkogabarytowe (m.in. pralki, lodówki, tapczany, telewizory, wersalki, opony, meble) wystawiane są bez umieszczania ich w workach; natomiast pozostałe należy posegregować wg następujących grup tj.:
- chemikalia, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe,
- zużyte baterie i akumulatory, drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w tym wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki,
- inny sprzęt będący na wyposażeniu gospodarstw domowych,
- odpady budowlano-remontowe i rozbiórkowe w ilości do 100 kg od nieruchomości.
- opakowania po środkach ochrony roślin i nawozach, należy wkładać do przeźroczystych worków (zakupionych we własnym zakresie), tak by możliwa była identyfikacja ich zawartości.
Każda z ww. grup musi być zbierana oddzielnie.
Ww. odpady należy wystawić w dniu wywozu najpóźniej do godz. 6.00 rano lub w dniu poprzedzającym wywóz.
W przypadku nieruchomości wielolokalowych (bloki, kamienice) odpady wielkogabarytowe należy pozostawić przy zasieku lub miejscu ustawienia pojemników do zbiórki odpadów komunalnych.